تاریخ: جمعه 1398/04/28 02:26 ب.ظ
جستجوهای اخیر شما:
جستجوی پیشرفته

فناوری اطلاعات و مدیریت آب کشاورزی

فناوری اطلاعات و مدیریت آب کشاورزی

 

به گزارش گروه کشاورزی نملین، طی یک پژوهش انجام شده در دانشگاه شیراز، سامانه ای برای مدیریت آب مصرف شده در کشاورزی با بهره گیری از دانش فناوری اطلاعات طرح ریزی شده است.

 

به گفته محققان استفاده از فنآوري اطلاعات جهت بهينه سازي مصرف آب کشاورزي با برنامه ريزي و مصرف آب به مقدار نياز گياه،نقش بسيار مهمي در توسعه کشاورزي دارد. با توجه به سهم عظيم مصرف آب در بخش کشاورزي و همچنين پايين بودن بازده آب،انتخاب و به کارگيري راهکارهايي در خصوص بهينه سازي مصرف آب در گياهان،که با صرفه جويي قابل توجهي در اين بخش همراه است،ضروري بنظر میرسد.

 

رضوی نژاد، کارشناس حوزه فناوری اطلاعات ، با بهره گیری از این دانش طی پژوهشی در دانشگاه شیراز ،اقدام به ايجاد يک مدل متمرکز جمع آوري اطلاعات و داده هاي موثر در کشاورزي در خصوص بهينه سازي مصرف آب کشاورزي نموده است. در این مدل داده هاي موثر در زمينه مصرف آب کشاورزی را از سازمان هواشناسي کشور،و همچنين ايستگاههاي خودکار هواشناسي که برحسب نياز در بعضي از مناطق نصب مي گردند،و نيز ايستگاههاي ماهواره اي که به کمک فن آوري سنجش از دور و سيستم اطلاعات جغرافيايي فعاليت مي نمايند،جمع آوري شده و در يک بانک اطلاعاتي ذخيره مي شوند.

 

این محقق حوزه IT ،"اطلاع رسانی" را یکی از اهداف این تحقیق عنوان کرد و به این منظور يک بانک اطلاعاتي شامل مشخصات فردي و زمين بهره برداران کشاورزي ايجاد شده است.

 

وی گفت: بعلت عدم آگاهي و دسترسي بهره برداران به داده هاي هواشناسي و مقرون به صرفه نبودن نصب تجهيزات هواشناسي و دستگاهاي مرتبط براي آنها، در اين مدل براي رسيدن به هدف اصلي به کمک معادلات مرتبط با آبياري و اطلاعات و داده هاي جمع آوري شده مقدار و زمان آبياري به کمک زير ساخت ارتباطي و مخابراتي به اطلاع بهره برداران رسانده مي شود.

 

آمار نشان می دهد بخش کشاورزی با 92 درصد بزرگترین و مهمترین مصرف کننده آب در کشور به شمار می رود. بیش از 80 درصد اتلاف منابع آب به دلیل استفاده نکردن از فناوری های پیشرفته آبیاری در این بخش به هدر می رود. تعدادی از کارشناسان معتقدند که مدیریت منابع آب کشور در شرایط فعلی مدیریت مناسبی نیست و موجب شده است طی سالهای اخیر شاهد کاهش منابع آب های زیرزمینی و نیز کاهش سطح زیر کشت کشاورزی در برخی مناطق باشیم. بهره گیری از فناوری های نوظهور از جمله فناوری اطلاعات می تواند ابزار موثری در مدیریت این منابع باشد.


#

نظرات کاربران (۰ نظر)

فرم ارسال نظر

* کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر پایین وارد کنید:
 

عضویت در خبرنامه :
عضو خبرنامه ما شوید و پیشنهادات استثنائی دریافت نمایید.