تاریخ: جمعه 1398/04/28 03:10 ب.ظ
جستجوهای اخیر شما:
جستجوی پیشرفته

تغذیه سالم در فرهنگ سالم

تغذیه سالم در فرهنگ سالم

اثر مستقیم تغذیه بر تندرستی انسان از دیرباز، شناخته شده است. انسان ها از قرن‌ها قبل طی تجربه‌های مختلف پی به روش صحیح تغذیه برده و درطی هزاران سال تغذیه نموده و رشد کرده‌اند.

 رفتارهای تغذیه‌ای، مجموعه ای است از آداب و رسوم، عقاید و افکار و عرف ملت‌ها در زمینه‌های متعدد از قبیل طبخ و نگهداری مواد غذایی، انتخاب نوع غذاها، نحوه توزیع آنها در گروه های سنی و تمایلات از نظر علاقه‌مندی یا عدم علاقه‌مندی به انواع خوراکی‌ها .همانطور که میدانیم، این رفتارهای‌تغذیه‌ای یا الگوهای غذایی در فرهنگ‌ها، نژادها، جنس‌ها و مناطق جغرافیایی مختلف با هم متفاوتند.

 مطابق با تحقیقات انجام گرفته در حوزه عوامل اجتماعی موثر بر الگوهای غذایی، عوامل متعدد اجتماعی بر الگوهای غذایی موثر می‌باشند.

 طی یک پژوهش انجام شده در دانشگاه تبریز که به بررسی عوامل اجتماعی مرتبط با رفتارهای تغذیه‌ای (سرمایه اقتصادی، سرمایه اجتماعی، سرمایه فرهنگی، مدیریت بدن، دینداری، مصرف گرایی، میزان تماشای تبلیغات رسانه) بین نسلی پرداخته است، ارتباط موثز این پارامترهای اجتماعی و فرهنگی با تغذیه سالم تببین شده است.

 بر اساس این پژوهش، نتایج به دست آمده نشان می‌دهد رفتار تغذیه‌ای سه نسل جوان، میانسال و بزرگسال متفاوت می‌باشد. رفتار تغذیه‌ای نسل جوان ناسالم‌ترین و رفتار تغذیه‌ای نسل بزرگسال سالم‌ترین رفتار تغذیه‌ای می‌باشد.

 بررسی ها نشدان میدهد در نسل جوان به ترتیب تاثیرات عوامل مصرف‌گرایی، دینداری، سرمایه اقتصادی و سرمایه فرهنگی بر روی رفتار تغذیه ای قابل مشاهده است. در حالی که در نسل میانسال به ترتیب تاثیرات عوامل میزان تماشای تبلیغات رسانه، سرمایه اجتماعی و مصرف‌گرایی قابل توجه بودند.

نتایج تحلیل های به انجام رسیده نشان می‌دهد، در نسل جوان عامل مصرف ‌گرایی (غذا) دارای بیشترین اثر کل بر روی رفتار تغذیه‌ای و عامل سرمایه‌اجتماعی دارای کمترین اثر بر روی رفتار تغذیه‌ای می باشد.

 در نسل میانسال به ترتیب عوامل میزان تماشای تبلیغات رسانه و دینداری دارای بیشترین و کمترین اثر بر روی رفتار تغذیه‌ای می باشند. در نهایت در نسل بزرگسال نیز عامل میزان تماشای تبلیغات رسانه دارای بیشترین تاثیر و عامل سرمایه اقتصادی دارای کمترین تاثبر بر روی رفتار تغذیه‌ای می‌باشند.

 این تحقیق بر روی 483 نفر افراد بالای 15 سال شهر تبریز انجام شده است.

#

نظرات کاربران (۰ نظر)

فرم ارسال نظر

* کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر پایین وارد کنید:
 

عضویت در خبرنامه :
عضو خبرنامه ما شوید و پیشنهادات استثنائی دریافت نمایید.